阅读短文 填表格Here are some things for sports.If you want a baseba

阅读短文 填表格
Here are some things for sports.If you want a baseball and a pair of baseball gloves,you need $20.If you want to buy a baseball,a baseball bat and a pair of sports shoes,you need $22.5.If you want a baseball and a baseball bat,you need $17.If you want a baseball,a baseball bat,a pair of gloves and a pair of shoes,you need $34.5.If you want to buy all the things in the chart,you need $58.5.Then complete the chart.
Things sports clothes baseball gloves sports shoes baseball bat baseball
Price
王实 1年前 已收到1个回答 举报

jvsfde8ry1663 幼苗


这是一些体育用品:如果你想要1个棒球和1副棒球手套,你需支付20美元;如果你想要1个棒球、1个球棒和1双运动鞋,你需支付22.5美元;如果你想要1个棒球和1个球棒,你需支付17美元;如果你想要1个棒球、1个球棒、1副手套和1双运动鞋,你需支付34.5美元;如果你想要表中的所有物品,你需支付58.5美元.请完成下列表格:
物品:运动服 棒球手套 运动鞋 球棒 棒球
价格:14 12 5.5 9 8
按照依次出现的物品棒球、手套、球棒、运动鞋和运动服,每个价格分别为a,b,c,d,e,那么
第一:a+b=20
第二:a+c+d=22.5
第三:a+c=17
第四:a+b+c+d=34.5
第五:a+b+c+d+e=58.5
接下来就是简单的算术了
第二减去第三得:d=5.5
第四减去第二得:b=12
所有从第一得到:a=8
再从第四得到:c=9
从第五得到:e=14
就是上面的表了


9