初中英语奥赛一道智力测试:Trousers on sale for 1/2 off have a green tag.T

初中英语奥赛
一道智力测试:
Trousers on sale for 1/2 off have a green tag.Trousers on sale for 1/4 off have a yellow bag.Stephen bought two green-tagged trousers originally priced at 10yuan each,and one yellow-tagged trousers originally priced at 16yuan.How much did he pay for his trousers?
xcmjdksdiofaupso 1年前 已收到4个回答 举报

zsuzixin 花朵


22
绿色 10*0.5*2=10
黄色 16*0.75=12


3

hellokitty22 幼苗


two green-tagged trousers 2*10*1/2=10
one yellow-tagged trousers 16*1/4=4
总共14元


2

瓶中鱼游 幼苗


打5折的裤子有绿标签,打75折的裤子是黄标签。Stephen买了两条原价为10元的绿色标签的裤子,和一条原价为16元的黄标签裤子。问他总共付了多少钱?
10×0.5×2+16×0.75=22
答案就是22块钱。


2

等待桉树的树袋熊 幼苗


14 yuan


1