有5位同学见面要握手,一共握手机次?100人呢?m人呢?

hy19980603 1年前 已收到1个回答 举报

potato20022002 幼苗


5人 4+3+2+1=10次
100人 99+98+97+……+1=(99+1)*99/2=4950次
m人 1+2+3+……+(m-1)=(1+m-1)(m-1)/2=m(m-1)/2


1